misiunetinerimmb@gmail.com

+40 747 897 113

Noi ce lăsăm în urma noastră? | Un dialog despre Catedrală

Noi ce lăsăm în urma noastră? | Un dialog despre Catedrală

– Băi, ai văzut ce e zilele astea în București? Oameni din toată țara vin să se închine în Catedrala Națională.

– Am fost săptămâna asta pe acolo, zice Tudor. Gara de Nord era plină. Toți mergeau doar într-o direcție: Gară – Catedrală.

Pe Tudor îl știu încă din gimnaziu. Verile ni le petreceam la fotbal, între curtea casei mele și grădina bunicii lui. Mai furam câte un ciorchine de struguri sau un pumn de afine de la vecina de peste drum — copilării. Acum el studiază IT la Cluj. Vorbim rar, dar când vorbim… parcă nu s-a schimbat nimic.

– Și tu ce părere ai?, îl întreb. Merită? Atâția bani când Bucureștiul e deja plin de biserici? Toată lumea postează pe Facebook despre cât e de frumoasă, dar nu știu… mă gândesc dacă investiția asta nu trebuia făcută altundeva. În spitale, în școli…

– Fiecare cu treaba lui, măi – râde el de mine.

– Adică?

– Păi… până la un punct ai dreptate. Avem nevoie de spitale și autostrăzi, desigur. Dar avem nevoie și de monumente drept mărturii care să rămână după noi. Și mi-am dat seama de asta în vacanța din Italia, vara trecută.

– Ia zi.

– Am fost cu gașca la mare, în Rimini. În tren ne apare o reclamă pe Facebook:
„Mozaicurile bizantine din Ravenna – doar 10 euro”. Era aproape. Ne-am zis: hai să vedem ce-o fi. Nici nu știam prea bine ce e mozaicul „bizantin”, dar hai, aventura! Așa e când ai o gașcă de 8-9 persoane cu chef de aventură. Ravenna – un orășel de vreo 150.000 de oameni, nimic spectaculos la prima vedere. Un loc de tranzit spre plajă. Până când am intrat într-una dintre bisericile lor. Apoi în alta. Și în alta. Biserici din secolul VI, cu picturi intacte după… 1400 de ani!

– Cum să fie intacte? Biserica de la mine din sat are pictura de 100 de ani și deja se cojesc pereții…

– Exact asta m-a uimit. Sunt mozaicuri făcute la comanda lui Iustinian cel Mare, unul dintre cei mai puternici împărați din Imperiul Roman.

Mi-a arătat atunci pozele pe telefon: sute de mii de pietricele lucind pe bolțile edificiilor.

Tudor continuă entuziasmat:

– Îți dai seama? Un orășel mic din Italia are o comoară istorică pe care o vede toată lumea. A costat enorm atunci, probabil aur cu kilogramele. A fost greu. Dar azi… e moștenirea întregii lumi. De aceea este și în Patrimoniul UNESCO. Și m-am întrebat:


„Cum poate un oraș mic să aibă așa ceva, iar noi, o țară cu o credință de 2000 de ani, să nu avem o catedrală-simbol?”  Ne mândrim cu mănăstirile din Bucovina, da — dar uităm câtă trudă și credință au pus domnitorii în ele, la începutul statului nostru. Cum ar fi România fără mănăstirile din nordul Moldovei, fără Curtea de Argeș, fără bisericuțele din Maramureș? Crezi că celor din Maramureș le-a fost ușor să realizeze acele biserici în perioada de persecuție? Pentru ei efortul de a ridica așa ceva a fost cât efortul ridicării unei catedrale din Milano sau Roma. Trec oamenii, trec vremurile… ce rămâne? Fiecare generație are datoria ei să lase ceva urmașilor, să răspundă la această întrebare: Noi ce lăsăm în urma noastră?.

– Da… ai dreptate, i-am spus mai încet.

– Hai cu mine weekendul viitor la București. Tu pleci din Iași, eu din Cluj.
Să ne închinăm acolo, să vedem cu ochii noștri ce va rămâne mărturie celor ce vor veni după noi. Eu am fost. Îți sunt eu ghid. Faci cinste cu un KFC din gară și te plimb toată ziua. Tot nu ne-am văzut de mult. Am zâmbit.

– Hai.

Marius Damian
Student în primul an la o facultate din Iași

Lasă un răspuns

Search

Popular Posts

  • Când am încetat să visăm?
    Când am încetat să visăm?

    Bianca Silvestru „Când voi fi mare, aș vrea să fiu arhitect, ca să construiesc case pentru toți oamenii care nu au unde locui. Și aș mai vrea să fiu ca bunicul: curajos și priceput, pentru că el știe să facă de toate.” Sunt cuvinte aparent simple, rostite de un copil de clasa a II-a. Dar…

  • Articolul 11695 nu are titlu

    Suntem datori să oferim o lume mai bună copiilor | Lansarea Albumului Departamentului Misiune pentru Tineret De Ziua Copilului, lansăm Albumul Departamentul Misiune pentru Tineret din cadrul Sectorului Misiune al Arhiepiscopiei Iașilor, cu activitatea desfășurată în anul 2025. Am reușit să ajungem la 20.000 de copii și tineri din județele Iași, Botoșani și Neamț, prin…

  • „Învierea – o sărbătoare a vieții, o sărbătoare de fiecare clipă a Vieții…”
    „Învierea – o sărbătoare a vieții, o sărbătoare de fiecare clipă a Vieții…”

    Iulian Marcu – Trec Sărbătorile. De azi, lumea s-a întors la serviciu, copiii își reiau orele. Gata și cu Paștele. – Cum să fie gata?! Ce-i cu tristețea asta, frate? Sărbătoarea Învierii nu e ca atunci când mergi la o petrecere și, când s-a închis restaurantul, gata, toată lumea acasă. Ne-am bucurat, iar de mâine…

Descoperă mai multe la Departamentul Misiune pentru Tineret

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura