misiunetinerimmb@gmail.com

+40 747 897 113

„Voi de unde ați apărut?”

„Voi de unde ați apărut?”

S-a creat o stare de spirit pe care n-o întâlnești în fiecare zi, ba poate unii doar o singură dată în viață. Ieșenii de pe trotuare privesc cu fețe luminoase și zâmbitoare câștigați de frumusețea tinerilor, de dezinvoltura și veselia lor.

– Pentru ce faceți marșul acesta, întreabă cineva? Este ceva legat de ecologie? Ce cereți?

– Nu! Pentru nimic. Nu cerem nimic; este doar un marș al tinereții, răspunde o tânără.

Din difuzoarele montate pe câteva mașini se aude intonat imnul ITO: „Se-aude în mine-o chemare, o șoaptă: ești născut să devii nemuritor. Doamne uită-te la noi și ne scoate la lumină…”. Oamenii privesc miile de tineri îmbrăcați în tricouri albe cu sigla ITO în piept și încearcă să înțeleagă. Un domn de pe margine oleacă „în curaj” strigă spre unul din grupurile de tineri:

– Dar voi de unde ați apărut cu tricourile astea?

Un băiat inspirat îi răspunde:

– De unde să apărem!? Suntem tineri creștini…studenți, liceeni.

– Și de unde ați apărut?

– De nicăieri, de unde să apărem?! Suntem de aici. Am fost și ieri aici dar n-aveam tricouri.

Acesta este unul din sutele de momente frumoase petrecute la ITO 2017. Tinerii din Moldova se pregătesc să fie din nou împreună și în 2018. Se vor întâlni la Iași veniți din toate județele Mitropoliei Moldovei și Bucovinei dar și de mai departe. Vor îmbrăca din nou tricourile, vor cânta, se vor ruga împreună și vor dezbate pe marginea temei: Despre valorile care unesc un neam. Își vor aduce aminte cuvintele spuse de Nichita Stănescu: „limba română este patria mea”, vor încerca să înțeleagă de ce „limba noastră-i o comoară”, vor înțelege poate cât de mult a însemnat credința în Dumnezeu pentru ca neamul românesc să răzbească prin istorie fără să se destrame. În această întâlnire se vor împrieteni cu Ecaterina Teodoroiu, cu generalul Eremia Grigorescu care pentru a-și încuraja soldații a rostit la Mărășești cuvintele: „Pe aici nu se trece”. Tinerii îl vor cunoaște mai bine pe regele Fedinand și pe regina Maria, pe generalii Prezan și Averescu, pe primul ministru din vremea aceea Ionel C. Brătianu dar și pe Nicolae Iorga, pe Cuza și Mihai Viteazu.

Vor învăța împreună de la aceștia că sunt valori pe care nu avem voie să le negociem, valori ce fac parte din ființa noastră. La finalul evenimentului vom da tricourile jos dar nu și ceea ce este în inima și în sufletul nostru. Nu tricoul ne face creștini și români. Tricoul ne ajută să realizăm că suntem mulți cei ce gândim la fel, cei ce simțim românește și credem în Dumnezeu. Așezați împreună reușim mai ușor să ne înțelegem pe noi înșine și să depășim toată această „diversitate de valori” ce ni se propune, rămânând totodată cu fața spre Dumnezeu.

Arhimandrit Nicodim Petre
Articol publicat în portalul Doxologia – anul 2018

Lasă un răspuns

Search

Popular Posts

  • Când am încetat să visăm?
    Când am încetat să visăm?

    Bianca Silvestru „Când voi fi mare, aș vrea să fiu arhitect, ca să construiesc case pentru toți oamenii care nu au unde locui. Și aș mai vrea să fiu ca bunicul: curajos și priceput, pentru că el știe să facă de toate.” Sunt cuvinte aparent simple, rostite de un copil de clasa a II-a. Dar…

  • Articolul 11695 nu are titlu

    Suntem datori să oferim o lume mai bună copiilor | Lansarea Albumului Departamentului Misiune pentru Tineret De Ziua Copilului, lansăm Albumul Departamentul Misiune pentru Tineret din cadrul Sectorului Misiune al Arhiepiscopiei Iașilor, cu activitatea desfășurată în anul 2025. Am reușit să ajungem la 20.000 de copii și tineri din județele Iași, Botoșani și Neamț, prin…

  • „Învierea – o sărbătoare a vieții, o sărbătoare de fiecare clipă a Vieții…”
    „Învierea – o sărbătoare a vieții, o sărbătoare de fiecare clipă a Vieții…”

    Iulian Marcu – Trec Sărbătorile. De azi, lumea s-a întors la serviciu, copiii își reiau orele. Gata și cu Paștele. – Cum să fie gata?! Ce-i cu tristețea asta, frate? Sărbătoarea Învierii nu e ca atunci când mergi la o petrecere și, când s-a închis restaurantul, gata, toată lumea acasă. Ne-am bucurat, iar de mâine…

Descoperă mai multe la Departamentul Misiune pentru Tineret

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura