misiunetinerimmb@gmail.com

+40 747 897 113

„Nu știi ce înțelegere tainică are fiecare pelerin în parte cu Dumnezeu”

Nu știi ce înțelegere tainică are fiecare pelerin în parte cu Dumnezeu

Afară plouă de aseară.

Rândul la Sfânta Parascheva atinge 12-13 ore. Sunt mame, bătrâni, copii, oameni mai puternici și oameni vulnerabili.

An de an, sunt pretext de admirație și respect pentru unii și pretext de comentarii și judecată pentru alții, care consideră că știu ei mai bine cum ar fi potrivit să își trăiască și să își exteriorizeze fiecare credința.

Eu nu am mai stat la rând de câțiva ani, dar sunt conectată direct cu tot ce se întâmplă acolo.

Nu am încredere că am atâta răbdare și nu am curajul să mă așez cu 4 copii, însă am fost aseară la Calea Sfinților, pelerinajul în care Sfânta Parascheva și Sfântul Pantelimon au fost purtați de un alai impresionant de oameni prin centrul Iașului.

Am avut binecuvântarea să îi întâmpin pe sfinți în față la biserica Sfântul Sava. Copiii mei erau în primul rând. Eu mai în spate, cu Para în brațe. Mă despărțeau 3 capete de raclă.

Am rugat-o să o facă bine, pentru că de 2 săptămâni căutăm cauza unor simptome pentru care avem mai multe piste, dar niciuna confirmată încă.

De o săptămână eu nu am mai dormit.

Tu, ca mamă, sigur înțelegi ce spun aici, fără să mai dau alte explicații.

Deși trează era bine mersi, la somn Para efectiv urla. Mă plimbam cu ea în brațe prin casă și nu știam cum să o mai alin.

Aseară la Calea Sfinților a fost haos pentru noi (2 mame), desigur. Fetele mari nu conteneau să se mire cât e de frumos, băieții mici voiau și ei în căruț, nu înțelegeau de ce nu trebuie să plece de lângă noi deși știau drumul, ba foame, ba sete.

Spre casă ploaie, copiii agitați și obosiți în mașină, Para secată și ea de toate a avut o criză de plâns.

Aș mai repeta efortul? A avut vreun sens logic?

Am un singur răspuns. După o săptămână în care m-am târât efectiv prin zile la limita oboselii,

️Azi-noapte PARA A DORMIT.

Implicit, și eu!

Așa că dacă nu înțelegi, te invit să te abții să judeci.

Nu știi ce înțelegere tainică are fiecare pelerin în parte cu Dumnezeu.

Eu acum nu mă mai simt nici în categoria celor care judecă, nici în cea a celor care îi admiră și respectă pe cei care s-au așezat la rând.

Acum simt doar să spun „Doamne, ai grijă de cei care s-au decis să facă jertfa asta și ajută-i să fie bine și să le fie de folos!”

Diana Siminciuc

Lasă un răspuns

Search

Popular Posts

  • Când am încetat să visăm?
    Când am încetat să visăm?

    Bianca Silvestru „Când voi fi mare, aș vrea să fiu arhitect, ca să construiesc case pentru toți oamenii care nu au unde locui. Și aș mai vrea să fiu ca bunicul: curajos și priceput, pentru că el știe să facă de toate.” Sunt cuvinte aparent simple, rostite de un copil de clasa a II-a. Dar…

  • Articolul 11695 nu are titlu

    Suntem datori să oferim o lume mai bună copiilor | Lansarea Albumului Departamentului Misiune pentru Tineret De Ziua Copilului, lansăm Albumul Departamentul Misiune pentru Tineret din cadrul Sectorului Misiune al Arhiepiscopiei Iașilor, cu activitatea desfășurată în anul 2025. Am reușit să ajungem la 20.000 de copii și tineri din județele Iași, Botoșani și Neamț, prin…

  • „Învierea – o sărbătoare a vieții, o sărbătoare de fiecare clipă a Vieții…”
    „Învierea – o sărbătoare a vieții, o sărbătoare de fiecare clipă a Vieții…”

    Iulian Marcu – Trec Sărbătorile. De azi, lumea s-a întors la serviciu, copiii își reiau orele. Gata și cu Paștele. – Cum să fie gata?! Ce-i cu tristețea asta, frate? Sărbătoarea Învierii nu e ca atunci când mergi la o petrecere și, când s-a închis restaurantul, gata, toată lumea acasă. Ne-am bucurat, iar de mâine…

Descoperă mai multe la Departamentul Misiune pentru Tineret

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura