misiunetinerimmb@gmail.com

+40 747 897 113

Este sau nu este?

Este sau nu este?

Iulian Marcu

Nu știu de ce, dar parcă nu se simte spiritul și emoția Crăciunului ca în alți ani. Îți spun ție, așa, ca între prieteni. E un semn că „lipsește” ceva din mine, că am pierdut ceva? Unii amici spun că Taina Crăciunului nu dispare, ci se așază mai adânc în suflet, în locuri mai tăcute. Sentimentul acesta de absență a farmecului Sărbătorii, îl trăiesc foarte mulți oameni în ultimii ani dar eu nu mă iau după ei, nu vreau să accept.

-Acceptă și n-o mai ține oablă* pe-a ta. Asta-i viața, asta-i realitatea. Oboseala acumulată, grijile cotidiene, ritmul alert al vieții estompează emoția pe care o trăiam cu toții în copilărie. Asta este, nu mai suntem copii.

– Poate tu nu mai ești. Nu vorbi în numele meu.

-Hello, man! Tu nu înțelegi?! Pe măsură ce creștem, nu mai trăim sărbătoarea prin mirare, ci prin responsabilități. Grijile îți iau rozul vieții.

– Dar nu este vorba despre rozul vieții ci despre misterul care învăluie planeta și universul în perioada aceasta a Nașterii lui Iisus, a venirii lui Dumnezeu pe pământ. Crăciunul nu e o emoție, ci o prezență. Dumnezeu vine discret iar cei care sunt pregătiți să-l primească Îi simt venirea și prezența. Dar pentru asta, este nevoie de liniște.

– Eu te înțeleg.

– Sper.

– Te înțeleg, daaa! Se trezește copilăria din tine, amintirile. Este explicabil. Colindele mișcă în noi nostalgia anilor frumoși trăiți cu părinții, cu bunicii, aproape de bradul de iarnă, la căldura sobei. Este firesc să simți asta, mai ales cu firea ta.

– Cred că este mult mai mult decât ceea ce încerci să-mi spui. Colindele trezesc mai mult decât nostalgia copilăriei, a vremurilor trecute o nostalgie a Împărăției lui Dumnezeu. Și ca să te încurc și mai tare, să-ți dau subiecte de meditație îți spun că această nostalgie nu vine din trecut ci din viitor. Este nostalgia Chipului lui Dumnezeu din noi care-și caută Creatorul, este dorul după împlinirea vocației care este sădită în noi, este promisiunea Împărăției care ne așteaptă. Nu este o nostalgie după un trecut care nu se mai repetă ci căutarea și neliniștea sufletului care-și dorește împlinirea.

* Oblu, oablă – Care se prezintă ca o linie dreaptă; fără cotituri

Lasă un răspuns

Search

Popular Posts

  • Când am încetat să visăm?
    Când am încetat să visăm?

    Bianca Silvestru „Când voi fi mare, aș vrea să fiu arhitect, ca să construiesc case pentru toți oamenii care nu au unde locui. Și aș mai vrea să fiu ca bunicul: curajos și priceput, pentru că el știe să facă de toate.” Sunt cuvinte aparent simple, rostite de un copil de clasa a II-a. Dar…

  • Articolul 11695 nu are titlu

    Suntem datori să oferim o lume mai bună copiilor | Lansarea Albumului Departamentului Misiune pentru Tineret De Ziua Copilului, lansăm Albumul Departamentul Misiune pentru Tineret din cadrul Sectorului Misiune al Arhiepiscopiei Iașilor, cu activitatea desfășurată în anul 2025. Am reușit să ajungem la 20.000 de copii și tineri din județele Iași, Botoșani și Neamț, prin…

  • „Învierea – o sărbătoare a vieții, o sărbătoare de fiecare clipă a Vieții…”
    „Învierea – o sărbătoare a vieții, o sărbătoare de fiecare clipă a Vieții…”

    Iulian Marcu – Trec Sărbătorile. De azi, lumea s-a întors la serviciu, copiii își reiau orele. Gata și cu Paștele. – Cum să fie gata?! Ce-i cu tristețea asta, frate? Sărbătoarea Învierii nu e ca atunci când mergi la o petrecere și, când s-a închis restaurantul, gata, toată lumea acasă. Ne-am bucurat, iar de mâine…

Descoperă mai multe la Departamentul Misiune pentru Tineret

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura